GIDA

GIDA

Gıda sektöründe, üretim hatlarının temizliği daima çok dikkatli yapılır. Çünkü, gıda üretimi her zaman istenmeyen oluşumlara açıktır. İstenmeyen olayların önüne geçmenin en etkili yolu üretim hatlarının daima temiz tutulmasıdır. Hatta öyle ki, bir çok kuruluş sadece kendi tesisini değil, tedarikçisinin üretimini de denetim altında tutmaktadır.

Gıda sektöründe basınçlı yıkama sistemleri çok farklı biçimlerde kullanılabilir. Örneğin mezbahalarda padoklar basınçlı yıkama ile çok hızlı ve etkili bir biçimde temizlenecektir. Aynı şekilde tavuk çiftlikleri de bu tip makinaların faydalı olacağı tesislerdendir. Bu gibi tesislerde, iş emniyetini de dikkate alarak sabit, basınçlı yıkama sistemlerini önermekteyiz. Sabit sistemlerde basınçlı suyu temin eden makina, tesisin dışına kurulmakta ve tesisat yardımıyla basınçlı su, tesisin istenen her noktasına ulaştırılmaktadır. Bu sistemlerin bir diğer özelliği, pompa sayısına bağlı olarak, çoklu kullanıcıya da müsait olmasıdır.

Bunun yanısıra gıda üretiminde bertaraf edilmesi gereken bir diğer oluşum tozdur. Toz, dendiği zaman çok çeşitli tozlardan bahsediyoruz. Örneğin ‘L’ sınıfı toz, genelde çevremizde bulunan tozun dahil olduğu sınıftır. Ancak, bazı tozlar vardır ki hem uçucu, hem de patlayıcıdır. Mesela, un tozu her zaman patlama riski olan bir tozdur. Bu nedenle bu tip tozların vakum sistemleriyle sürekli bertaraf edilmesi şarttır.

Bir başka örnek;  bisküvi veya gofret üretim bantlarından verilebilir. Üretim hatlarından çıkan kırpıntının derhal giderilmesi gerekir. Aksi takdirde ürün kalitesini olumsuz etkilenmesi söz konusudur. İşte bu gibi durumlarda endüstriyel vakum çok etkili çözümler sunabilmekte, hem iş güvenliğine ve hem de ürün kalitesinin artmasına, korunmasına çok önemli bir destek vermektedir.

 

Temiz üretim, verimli üretimdir. Endüstriyel temizlik çözümleri için lütfen bize ulaşınız.