Blog Yazıları

Norveç’li Balıkçıların Temizlik formülü

 

Su konusundaki vahim gerçeklerle tanışmam 2010 yılına dayanır.

İşin matematiği çok açıktır. Ülkemizde su hızla tükenmektedir. Çünkü, ülkede nüfus, tüketim, şehirleşme vs. her şey yükseliştedir. Oysa su kaynaklarımız için aynı şeyi söylemek mümkün değildir. Ve nihayet son yıllarda suyla ilgili gerçekler, çeşitli afetlerle doğa tarafından acımasızca gözümüze sokulmaya başlar. Seller, yaz ortasında yağan dolular, çöken tarlalar bize kendini anlatmaya çalışan doğanın, acı söyleyen dilidir.

Peki gelişmiş ülkeler bu konuda neler yapmaktadırlar? 2010 yılında tanıştığım sürdürülebilirlik kavramı bana bu konuda yol gösterici oldu. Özellikle 2012 yılında Brezilya’da katıldığım ‘İklim Zirvesi’nde çok önemli bir şey öğrendim; çevresel konularda en büyük sorumluluk özel sektördeydi. Ülkeme döndüğümde bu alanda alınacak çok yolumuz olduğunu üzülerek gördüm. Fakat, yapılacak bir şeyler vardı. Buna da kendi çevremi işe katarak başladım. Raporlar hazırladım, konuşmalar yaptım, çalıştığım yere su tüketiminin azaltılmasıyla ilgili hedefler koydurdum ve sonuç olarak farkındalığı artırdım. Bu konudaki çalışmalarımı halen sürdürüyorum.

Geçtiğimiz günlerde, yüksek basınçlı yıkamaları kullanan Norveç asıllı Kanadalı bir kaptanla (Kaptan Ulf Snarby) su konusu özelinde konuşma imkanını yakaladım. Acaba, denizde su tüketim ilkeleri nelerdi? Ülkelerin bu konudaki düzenlemeleri nasıldı? Öyle ya! Basınçlı yıkama makinası satıyordum ve asıl müşterim onlardır.

Su konusuna Ulf’un yaklaşım çok basitti. Yola çıkılırken mutlaka depolar dolduruluyordu. Ama, denizde ne kadar kalınacağına dair bir veriye sahip olmadıklarından, su sıkıntısı mümkündü. Bu nedenle temizlikte sıcak ve yüksek basınçlı su kullanıyorlar, az bir miktar suyla, kısa sürede etkin temizlik sağlayabiliyorlardı. İşte, Norveçli balıkçıların temizlik formülü tam olarak buydu.

Değerli okuyucum; artık, suyla ilgili yapabileceklerimin en başında bu tecrübeyi diğer endüstrilerle paylaşmak var. Ülkemizde su kaynaklarımız kısıtlı. Sizler de kurumunuzda temizlikte kullanılan suyun miktarını azaltmak ve geleceğe katkıda bulunmak isterseniz lütfen bizimle irtibata geçin.

Projeniz için kaliteli bir çözüm ortağı bulabilirsiniz?