Temizlik kimyasalları ve Ürünlerimizin Doğal Rayihası arasındaki ilişki

Gıdalarımızdaki doğal rayihalar, yani yediklerimizin doğal kokuları, o gıdanın doğal ve taze olup olmadığının en önemli göstergesi. Buna basit bir örnek vermek isterim; mevsiminde yediğimiz domatesin kokusu, sera domatesinin kokusundan ne kadar da farklıdır; zannediyorum, domates severleri 🙂 en çok cezbeden de bu kokudur.

Gıda ürünlerimizde bu doğal rayihaları öne çıkartmak istiyorsak, kullandığınız temizlik malzemelerine çok dikkat etmek durumundayız. Temizlik kimyasallarının kullanılmasına karşı olduğum düşünülmesin. Ancak, ‘çok temizlik malzemesiyle, daha iyi temizlik yapılır.’ düşüncesinin karşısındayım. Bu inanış çevreye ve özellikle suyumuza büyük zarar veriyor. Peki çözüm ne? Çözüm, mümkün mertebe basınçlı ve sıcak su kullanmak. Bu basit yöntem,bir kaç nedenle su tüketimini azaltıyor. Birincisi bu sayede temizliğe hız kazandırıyoruz. İkincisi, yağlar sıcak ve basınçlı suda daha hızlı çözünüyor; bu da kimyasallara daha az iş bırakıyor. Kimyasalların ve rayihalarının işini yaptıktan sonra, bulunduğu yerden sökülmesi için harcanacak suyu söylemeye gerek dahi duymuyorum.

Sonuç olarak, daha az su tüketmek ve ürettiğiniz ürünlerin doğal rayihalarını korumak istiyorsanız, basınçlı-sıcak su kullanımını dikkate almanızı öneririm.

Sevgi ve saygıyla,

Mustafa İlgün

 

ilgun

Write a Reply or Comment